Druk offsetowy czy cyfrowy – co wybrać

Przeglądając ofertę drukarni internetowych można dość często natknąć się na pojęcia druku offsetowego i cyfrowego. Jaka jest specyfika każdego z tych rodzajów technicznych – druk offsetowy czy cyfrowy – którą wybrać przy składaniu zamówienia oraz jakie są wady i zalety poszczególnych rozwiązań?

Druk offsetowy – technika dużej produkcji

Druk offsetowy to przemysłowa technika poligraficzna, która polega na przeniesieniu obrazu z formy na papier. Samo przygotowanie maszyn do realizacji zamówienia jest czasochłonne, ponieważ każdy kolor wymaga odpowiedniego przygotowania w postaci osobnej formy. To sprawia, ze druk offsetowy sprawdza się najlepiej w przypadku dużych zamówień, tym samym optymalizując koszty produkcji, z możliwością druku na rozmaitych rodzajach papieru i bez obaw o utratę jakości druku.

Projekty przeznaczone do druku: studio graficzne Poznań

Druk cyfrowy – mniejsze, szybsze zamówienia

Druk cyfrowy stosuje się raczej przy mniejszych nakładach, gdzie uruchamianie produkcji offsetowej jest zbyt kosztowne w perspektywie całego zamówienia. Zaletą tej techniki jest natomiast krótki czas realizacji zlecenia, możliwość personalizacji oraz edycji pojedynczych egzemplarzy wydruku. Trzeba się jednak liczyć z tym, że ostatecznie w porównaniu do druku offsetowego, technika cyfrowa zapewnia nieco niższą jakość gotowych materiałów.

Sprawdzona firma – niskie ceny i wysoka jakość: G2 Drukarnia

Co wybrać – offset czy druk cyfrowy?  

Co do zasady przyjmuje się, że druk cyfrowy jest lepszym rozwiązaniem, jeśli klient decyduje się zamówić stosunkowo niewielką ilość materiałów. Z kolei druk offsetowy polecany jest w przypadku większych nakładów. Wynika to ze specyfiki produkcji – koszty uruchomienia całej maszynerii offsetowej sprawiają, że realizacja mniejszych zamówień w ten sposób jest mało ekonomiczna z perspektywy drukarni.

Warto też pamiętać, że jeśli interesują nas większe ilości materiałów poligraficznych druk offsetowy będzie o wiele bardziej oszczędną decyzją dla klienta. A przy odpowiednim projekcie nie należy się obawiać utraty jakości materiałów.

Polecamy usługi: drukarnia Poznań

Gdzie zamówić

Najczęściej w przypadku właścicieli firm, którzy na własną rękę chcą zadbać o promowanie swojej działalności prace nad przygotowaniem projektu idą bez problemu, aż do momentu, w którym okazuje się, że stacjonarne drukarnie najczęściej przyjmują zamówienia w formie gotowych projektów. Jeżeli jednak zależy nam na konsultacji z grafikiem i dopracowania szczegółów zamówienia, wraz z doborem najlepszej techniki druku, warto skorzystać z usług drukarni internetowej. Oprócz szerokiej oferty na uwagę zasługuje możliwość zdalnej współpracy z taką firmą, co jest niezwykle wygodne dla każdego przedsiębiorcy.

Chcesz wypromować swoją firmę? Zamów ulotki i wizytówki